Vedení fakulty
Děkan fakulty
prof. Dr. Ing. Libor Jankovský
děkan fakulty
Proděkani fakulty
Ing. Jan Dvořák, Ph.D.
proděkan pro vnější vztahy, spolupráci s praxí a akreditace
doc. Ing. Petr Kupec, Ph.D.
proděkan pro strategie a vnitřní vztahy
Mgr. Zuzana Paschová, Ph.D.
proděkanka pro vzdělávací činnost
doc. Ing. Valerie Vranová, Ph.D.
proděkanka pro zahraniční agendu
Ing. Pavlína Pancová Šimková, Ph.D.
proděkanka pro integraci do Evropského výzkumného prostoru
Tajemník
Asistentka děkana
Ústavy fakulty
Ústav ekologie lesa
V současné době jsou vědecké aktivity ústavu zaměřeny na problematiku koloběhu vody, biogeochemických cyklů a primární a sekundární produkci lesních ekosystémů. S projektovými partnery se ústav podílí na řešení otázek globální změny, kam patří stresové reakce stromů, opětovné osidlování území velkými šelmami či studium populační ekologie členovců a drobných savců. Ústav spravuje také ekosystémovou stanici Rájec – Němčice, která je využívána pro pedagogické a vědecké aktivity LDF.
Ústav geologie a pedologie
V současné době patří k hlavním tématům ústavu vývoj, degradace, ochrana a adaptace půdy ve vazbě na aktuální stav a vývoj životního prostředí a globální změnu klimatu. Dalšími tématy jsou pak optimalizace půdního prostředí při aktuálním problému chřadnutí lesních porostů, remediace půdy v urbanizovaných oblastech nebo role archeologických nálezů/lokalit a s nimi souvisejících pedologických a geologických dat v poznávání historického využívání krajiny.
Ústav hospodářské úpravy lesů a aplikované geoinformatiky
V současné době ústav rozvíjí oblast precizního lesnictví, která syntetizuje prvky hospodářské úpravy lesů (HÚL) s vazbou na technologie aplikované geoinformatiky, kde hrají významnou roli moderní geoinformační technologie (GIT). Precizní lesnictví v rámci HÚL na platformě GIT je přístupem s řadou multioborových přesahů rozvíjejících klasické a bezkontaktní metody zjišťování stavu lesa, matematicko-statistické zpracování biometrických dat, nauku o růstu a produkci lesa a diferencovaný adaptabilní management lesa.
Ústav inženýrských staveb, tvorby a ochrany krajiny
Ústav se v současnosti zabývá problematikou krajinného inženýrství a krajinářství se zaměřením na ochranu krajiny a podporu a rozvoj přirozených funkcí krajiny. Tematicky je pozornost věnována problematice zpřístupnění lesa, krajinnému a územnímu plánování, hodnocení funkcí lesa, revitalizacím říčních systémů, problematice začleňování staveb do krajiny, rekultivací v krajině, návrhu účelových komunikací či úpravě malých vodních toků.
Ústav lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky
V současné době jsou pedagogické aktivity ústavu zaměřeny na oblasti lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky, oceňování lesa, managementu a marketingu, finančního řízení, aplikovaných informačních technologií a systémů. Výzkumná činnost je orientována na ekonomickou optimalizaci ekologických funkcí lesa, na zvyšování rentability lesního hospodářství v ČR a na ekonomicko-ekologické zhodnocování lesů jako obnovitelného přírodního zdroje.
Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie
Ústav garantuje výuku v oblastech obecné a speciální botaniky, dendrologii, fytocenologii, lesnické typologii, ekologii krajiny, ochrany přírody a krajiny, geobiocenologii a ekofyziologii dřevin. V posledních letech je v rámci ústavu rozvíjena také problematika agrolesnictví v oblasti subtropů a tropů. Ústav spravuje herbáře a xylotéku (okolo 80 000 položek) a arboreta (Křtiny, Řícmanice a Habrůvka), která jsou důležitou součástí výuky a výzkumu.
Ústav matematiky
Ústav v současnosti garantuje výuku ve většině studijních programů fakulty a ve vybraných programech i na ostatních fakultách univerzity. Výuka je zaměřena jak na klasické úvodní partie VŠ matematiky, tak na vybrané pokročilejší partie. Výzkumná činnost je zaměřena zejména na diferenciální a diferenční rovnice a na e-learning. Kromě výuky zaměstnanci ústavu poskytují podporu a konzultace studentům i zaměstnancům fakulty při aplikaci kvantitativních metod mimo matematické disciplíny.
Ústav nábytku, designu a bydlení
Studenti zde získávají informace o výrobních technologiích, o historickém vývoji a tvorbě nábytku, typologii, ergonomii, konstrukci a dimenzování nábytku a výrobních technologiích čalouněného nábytku. Pozornost je věnována i ostatním materiálům používaným ve výrobě dřevěného i nedřevěného nábytku (plastům, lepidlům, i nátěrovým hmotám), včetně jejich aplikace ve výrobě nábytku, jejich zkoušení, standardizaci a metrologii. V oblasti výzkumu ústav úzce spolupracuje s akreditovanou Zkušebnou stavebně truhlářských výrobků a nábytku.
Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
Ústav se zaměřuje na problematiku struktury a identifikaci dřeva, dendrochronologii, procesy tvorby dřeva, jeho fyzikální a mechanické vlastnosti, modelování chování dřeva, procesy jeho degradace a ochrany, sušení a modifikaci dřeva, vývoj kompozitních materiálů na bázi dřeva, stavebního truhlářství, dřevěných konstrukcí či staveb na bázi dřeva. K ústavu náleží i dřevařský pavilon, který slouží pro tvůrčí výuku studentů. Vědecko-výzkumné a pedagogické aktivity jsou rozvíjeny ve Výzkumném centru Josefa Ressela v Útěchově.
Ústav ochrany lesů a myslivosti
Výuka, výzkum a další profesní aktivity ústavu jsou rozvíjeny v oblastech: lesnická entomologie, lesnická fytopatologie, mykologie, stresová ekologie, ochrana lesa, zoologie a myslivost. Výzkum je v současnosti zacílen především na poškození lesů biotickými a abiotickými faktory. V rámci ekosystémového výzkumu jsou řešeny vztahy mezi lesním ekosystémem a zvěří či vliv synuzie kambioxylofágního hmyzu na stabilitu porostů.
Ústav techniky
Ústav se zabývá problematikou techniky a technologií ve všech hlavních úsecích lesního hospodářství, zejména v obnově lesa a lesní těžbě, dopravě dříví – nově i v oblastech tropů a subtropů. Dalšími oblastmi činnosti ústavu jsou např. energetika strojů a staveb, včetně termografie a výpočtů energetických parametrů budov. Ústav věnuje pozornost také ergonomii a bezpečnosti práce. Mezi nejnovější okruhy činnosti ústavu se řadí oblast arboristiky.
Ústav zakládání a pěstění lesů
Ústav se věnuje problematice umělé a přirozené obnovy lesa, pěstění lesních porostů (od polyfunkčního pěstění lesů a pěstění účelových lesů až po pěstění intenzivních lesních kultur či agrolesnictví), převodů, přeměn a přestaveb lesních porostů, rhizologie lesních dřevin, genetiky a šlechtění lesních dřevin. Na ústavu jsou řešena také adaptační opatření především ve vztahu k probíhajícím změnám klimatu.
Zkušebna stavebně truhlářských výrobků a nábytku
Zajišťuje služby v oblasti testování, standardizace a certifikace oken, dveří, desek ze dřeva a na bázi dřeva, dřevěných podlahových dílců, dřeva pro stavební konstrukce, vrstvených materiálů na bázi dřeva, lepidel a nábytku. Je rozdělena na dvě pracoviště Zkušebnu nábytku v Brně a Zkušebnu stavebně truhlářských výrobků ve Zlíně.
Výzkumné centrum Josefa Ressela
Centrum je odborně v působnosti Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií. Jsou zde lokalizovány laboratoře pro výuku a výzkum se zaměřením na dřevo jako obnovitelnou surovinu. Nově navržené technologie, materiály, polotovary či výrobky jsou zde díky speciálnímu vybavení laboratoře podrobně zkoumány a upravovány.
Phytophthora Research Centre
Laboratoř je zaměřena na komplexní výzkum chorob dřevin, aktuálně na výzkum patogenů z rodu Phytophthora. Vybavení laboratoře umožňuje zpracování půdních vzorků, izolaci čistých kultur patogenů dřevin a jejich analýzu prostřednictvím moderních molekulárně biologických metod založených na analýze DNA a RNA.